Podpora čisté mobility v Kraji Vysočina

 

Cílem projektu je zvýšit povědomí obyvatel Kraje Vysočina o problematice čisté mobility s cílem působit na změnu jejich chování v souladu s udržitelným rozvojem. Jednotlivé aktivity projektu seznámí širokou veřejnost s výhodami alternativních forem dopravy, např. veřejné hromadné dopravy, alternativních možností dopravy včetně nemotorové dopravy, a s přínosy navazujících opatření pro zlepšení životního prostředí v Kraji Vysočina.

Doba trvání: 1. 6. 2018 – 31. 10. 2019

 

Projdi se s námi! Udržitelně v Kraji Vysočina


Evropský týden mobility se koná každý rok od 16. do 22. září. V roce 2018 se do této kampaně zapojilo rekordních 2 792 měst z 54 zemí z celého světa a to i města a obce z Vysočiny. Motto letošního osmnáctého ročníku zní „Projdi se s námi!“ Pod tímto heslem a tématem „Bezpečná chůze a jízda na kole“ nabídnou města občanům různé akce zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu.
„Kraj Vysočina se do kampaně Evropský týden mobility opět aktivně zapojí ve všech pěti okresních městech prezentací prostředků udržitelné mobility, které představí v rámci projektu Podpora čisté mobility v Kraji Vysočina,“ uvedl krajský radní a zároveň politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 Martin Hyský. Zajímá vás sdílení aut a kol, nebo dopravní prostředky na ekologický pohon? Pak si přijďte do Havlíčkova Brodu, Třebíče, Jihlavy, Žďáru nad Sázavou a Pelhřimova prohlédnout a vyzkoušet elektrokoloběžky, elektrická cargo-kola nebo auto na vodíkový pohon. Dále si návštěvníci mohou ověřit své znalosti z oblasti problematiky chodců a cyklistů, navíc proběhne komentovaná ukázka první pomoci u dopravní nehody a mnoho dalšího.
Kampaň cílí také na aktuální problém „smombies“ tedy lidí, kteří jsou zahledění do svých mobilních telefonů a nevnímají, co se kolem nich děje. Protože řada dopravních nehod je způsobená těmito nepozornými lidmi, rozhodli jsme se na 8 linkových autobusů v kraji umístit grafiku, která atraktivní formou pro mládež na toto téma upozorňuje.

Samotná města nabídnou během celého Evropského týdne mobility několik akcí. Například v Jihlavě se v úterý 17. 9. uskuteční Den zdraví nebo Cyklojízda pro dospělé i děti, v neděli 22. 9. bude v Jihlavě jezdit MHD po celý den zdarma. Stejně tak Havlíčkův Brod bude mít celý druhý zářijový víkend MHD zdarma. V Třebíči se 21. 9. bude závodit na kolech a kolečkách, město Žďár nad Sázavou nabídne 18. 9. bohatý program na náměstí a v Pelhřimově se 20. 9. bude v rámci Evropského týdne mobility konat Den bez aut.

Tisková zpráva - Evropský týden mobility na Vysočině

 

Kombinuj a jeď!

Letos v září proběhne už posedmnácté Evropský týden mobility. Motto letošního ročníku zní „Kombinuj a jeď!“ (v originále "Mix and move!"). Pod tímto heslem, které vyjadřuje kombinování dvou a více způsobů dopravy na cestách po městě, nabídnou města od 16. do 22. září 2018, občanům různé akce zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu, jako jsou cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem nebo akce na dětském dopravním hřišti.

„Kraj Vysočina se letos do kampaně Evropský týden mobility aktivně zapojí ve všech pěti okresních městech prezentací prostředků udržitelné mobility, které představí v rámci projektu Podpora čisté mobility v Kraji Vysočina,“ uvedl krajský radní a zároveň politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 Martin Hyský. Návštěvníci si budou moci prohlédnout a vyzkoušet elektrokoloběžky, elektrokola a mnoho dalšího.

Samotná města nabídnou během celého Evropského týdne mobility několik akcí. Například v Jihlavě se v pátek 21. 9. uskuteční Den bez aut nebo Cyklojízda pro dospělé i děti, v sobotu 22. 9. bude v Jihlavě MHD po celý den zdarma. Stejně tak Havlíčkův Brod bude mít ve dnech 22. - 24. 9. MHD zdarma. V Třebíči se 22. 9. bude závodit na kolech a kolečkách, město Žďár nad Sázavou nabídne 20. 9. bohatý odpolední program na náměstí a v Pelhřimově se 18. 9. budou v rámci Evropského týdne mobility konat cyklistické závody mládeže.

 

 

Havlíčkův Brod

Jihlava

Pelhřimov

Třebíč

Dánský velvyslanec a zástupce cyklistické velmoci Ole Frijs-Madsen odstartoval symbolicky městskou jízdnou 1. března 2019 registrace týmů do 9. ročníku celorepublikové kampaně a soutěže na podporu čisté mobility „Do práce na kole“. Leitmotivem letošní výzvy je „Homo cykliens“. Tedy nový člověk, nový druh z doby šlapací.

„Nezáleží, zda vlastníte horské kolo, silničku nebo třeba skládačku. Jestli jste manager, zaměstnanec nebo úřednice, jestli jste mladý, nebo senior, kluk nebo holka. Po celém Česku se aktuálně můžete připojit k výzvě v některém z více než 40 účastnických měst,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast cestovního ruchu Jana Fischerová.

Do letošního ročníku Do práce na kole se zapojí všechna „okresní“ města v Kraji Vysočina, přičemž v Jihlavě to je už posedmé, v Třebíči a Žďáru nad Sázavou počtvrté a nováčky jsou Havlíčkův Brod a Pelhřimov. Na Vysočině se v loňském roce zapojilo 850 lidí, celorepublikově pak více než 16000 účastníků resp. 6700 týmů z více než 1800 firem, organizací a institucí. Díky mezi kraji unikátní podpoře můžete v každém z účastnických měst na Vysočině vyhrát skvělé jízdní kolo v nejoblíbenější kategorii pravidelnost jednotlivců. Kraj Vysočina tuto kampaň podporuje už čtvrtým rokem.

Kampaň Do práce na kole je nejen cool způsob, jak přispět k čisté mobilitě ve svém městě, je to také cesta, jak se na jaře dostat do kondice, pro mnoho firem oblíbený teambuilding a v neposlední řadě také atraktivní soutěž s mnoha benefity pro účastníky.

Jak se do výzvy DO PRÁCE NA KOLE přihlásit?

Vytvořte ve své firmě nebo v instituci 2-5 členný tým a rozjeďte svůj „koloktiv“. A že radši běháte nebo prostě chodíte pěšky? Nevadí, výzva je otevřená i pro chodce nebo běžce! Během měsíce května, tedy soutěžního měsíce, jde o maximální preferování „vlastního pohonu“. Svůj tým registrujte ideálně ještě v březnu na www.dopracenakole.cz, kde také naleznete všechny potřebné informace, novinky a mnoho zajímavého.

 

 

Homo cykliens: za pravidelnou cestu do práce na kole dostali od Kraje Vysočina nová kola

Tečkou za letošním ročníkem výzvy Do práce na kole bylo předání nových kol vylosovaným výhercům z jednotlivých účastnických měst na Vysočině. V sídle Kraje Vysočina v Jihlavě je včera pěti majitelům předala náměstkyně hejtmana Jana Fischerová. Kraj tímto způsobem podporuje celorepublikovou květnovou kampaň na podporu čisté mobility už čtvrtým rokem. „V našem kraji se zájemci mohli zapojit tradičně v Jihlavě, Třebíči, Žďáře nad Sázavou a poprvé také v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově. Počet účastníků v letošním roce přesáhl tisícovku,“ informovala Jana Fischerová. Všichni nadšenci, ať již na kole nebo pěšky, našlapali v rámci cest do práce a z práce celkem přes 177 000 km. Do slosování o trekingová kola se pak dostali účastníci, kterým se podařilo dosáhnout individuální pravidelnosti alespoň 66 %. Nová kola od Kraje Vysočina vyhrála Magda Vlnasová (Jihlava), Jiří Cízl (Třebíč), Petr Maša (Žďár nad Sázavou), Miroslav Joska (Havlíčkův Brod) a František Bína (Pelhřimov).

Podle letošních statistik přilákal 9. ročník výzvy Do práce na kole k dopravě na vlastní pohon celorepublikově 19 576 účastníků z více než 45 měst, z 2 737 firem a institucí. Soutěžní 2 až 5členné týmy se v rámci měsíce května snažily dosáhnout maximální pravidelnosti při využití bezmotorové dopravy při svých cestách do práce. „A právě týmový charakter soutěže je i jedním z motivačních faktorů pro účastníky, z akce se stává v mnoha firmách určitá forma teambuildingu. Z průzkumů mezi účastníky pak vyplývá rovněž pozitivní zjištění, že velká část účastníků zůstává i po ukončení květnové soutěže u dopravy na kole nebo pěšky,“ popisuje přínosy kampaně krajský cyklokoordinátor Petr Stejskal.
Snaha o individuální změnu přístupu k městské mobilitě je hlavním cílem kampaně v podobě soutěže. Pomocí svého profilu si účastníci evidují cesty, které v rámci svého pracovního kalendáře absolvovali do práce na kole nebo pěšky. „Přestože hlavním smyslem výzvy je především pravidelnost dojížďky, pro zajímavost zveřejňujeme i výsledky výkonnostní, které si účastníci do profilu zapisují přes mobilní aplikace.  Například v Jihlavě, která se opakovaně umisťuje jako nejúspěšnější účastnické krajské město v přepočtu registrovaných účastníků na počet obyvatel, našlapal v deštivém květnu nejvýkonnější muž Josef Vítů bezmála 1 400 km a nejvýkonnější žena Renata Krupičková více než 1 200 kilometrů.
Motto letošního ročníku bylo „Homo cykliens“, tedy nový druh člověka, který má možnost a je ochoten změnit svůj přístup a svým malým dílem přispět nejen k menší zátěži životního prostředí, ale i ulevit městu od individuální automobilové dopravy. Město příjemnější pro život, podpora vlastního zdraví a kondice a z toho vyplývající dobrá nálada spojuje účastníky již tradiční akce Do práce na kole. Účastníci měli také možnost díky lokálním organizátorům a podpoře partnerů získat zdarma účastnické tričko. A právě oblíbená trika, každý rok s jiným originálním motivem, po skončení samotné soutěže v ulicích dál propagují kampaň a soutěž Do práce na kole. Už nyní organizátoři připravují další ročník této oblíbené akce, která se uskuteční příští rok opět v průběhu měsíce května. Další informace naleznete na oficiálním webu www.dopracenakole.cz .

Akce se konala v rámci projektu Podpora čisté mobility v Kraji Vysočina spolufinancovaného Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Přidejte se na kus cesty

17. – 20. června proběhne už 8. ročník akce Klimatour. Cyklistický peloton letos projede obcemi Litohoř, Domamil, Budkov, Nové Syrovice, Dešov, Mladoňovice, Police a Jemnice, kde pak svou trasu zakončí. Akce se uskuteční pod záštitou Martina Hyského, politika Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21.

Akce Klimatour je inspirována modelem z Rakouska. Peloton projíždějící krajinou spojuje jednotlivé obce, propaguje zdravý životní styl, ekologickou dopravu, myšlení šetrné k životnímu prostředí, vůli k zachování dobrého klimatu a sousedskou sounáležitost.

„Štafeta odstartovala před osmi lety na Třebíčsku, objela celou Vysočinu a nyní se vrací opět do okolí měst Moravské Budějovice a Jemnice. Pro děti ze zapojených měst a obcí budou připraveny hry a soutěže s tematikou ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje nebo workshop na téma čistoty životního prostředí, předcházení vzniku odpadů, třídění a nakládání s odpady. Kromě toho budou poučeny o pravidlech silničního provozu a naučí se, jak si poradit s poskytováním první pomoci,“ uvedl radní Martin Hyský. Také žáci si připraví krátké vystoupení, kterým představí svou školu, obec nebo činnost, které se rádi věnují. Předáváním symbolické štafety, které proběhne až do poslední zastávky v Jemnici, navážou školy na loňský ročník, kde cyklisté převzali štafetu od poslední navštívené školy v Šebkovicích.

Kulturní a tematický program zajišťují členové Spolku KUŠ pro environmentální a multikulturní výchovu.

Akce se koná v rámci projektu Podpora čisté mobility v Kraji Vysočina spolufinancovaného Státním fondem životního prostředí ČR.

Kontakt: Šmikmátorová Gabriela, tel. 564602586, mobil: 724650276, e-mail: smikmatorova.g@kr-vysocina.cz

 

Cykloštafeta Klimatour se po osmi letech vrátila k hranici s Rakouskem.

„Ekologická cykloštafeta Klimatour vznikla v Kraji Vysočina podle rakouského modelu a spojuje jednotlivé obce v regionu, propaguje v nich zdravý životní styl, ekologickou dopravu, myšlení šetrné k životnímu prostředí, vůli k zachování dobrého klimatu a sousedskou sounáležitost. Na Vysočině odstartovala poprvé v roce 2012 na Třebíčsku. Po osmi letech, kdy štafeta projela kolem celého kraje, se vrátila zpátky do této části regionu a stejně jako tehdy se k cyklistům z Vysočiny připojil i zástupce z Dolního Rakouska,“ uvedl Martin Hyský, politik Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21, který akci poskytl záštitu.

Tentokrát peloton cyklistů propojil ve dnech 17. - 20. 6. 2019 obce Litohoř, Domamil, Budkov, Nové Syrovice, Dešov, Mladoňovice, Police a město Jemnice. Děti ze škol a dětského domova Jemnice (včetně odloučeného pracoviště v Budkově) si tak zpestřily předposlední týden školního roku. Na pět set žáků se zúčastnilo soutěží na téma bezpečná jízda na kole, ekologická doprava, ochrana životního prostředí nebo nakládání s odpady, které pro ně připravil Spolek KUŠ. Díky Státnímu zdravotnímu ústavu měly možnost si na některých zastávkách vyzkoušet poskytování první pomoci. Také sami žáci předvedli taneční, pěvecká, divadelní či jiná originální vystoupení, která reagovala na tematické zaměření štafety a aktuálně probíranou tematiku ekologie, související např. i se stavem životního prostředí, především lesů, a v neposlední řadě také sucha na Vysočině. Například v Budkově představili výsledky svých pokusů a bádání z hodin matematiky a fyziky, stejně jako módní přehlídku recyklované módy, kdy sami žáci byli autory návrhů a také své modely předvedli. Zástupci obcí představili účastníkům cykloštafety významná místa a milníky v historii své obce. Někteří se navíc, stejně jako žáci i s pedagogickým doprovodem, připojili k cyklistickému pelotonu a osobně pak předali štafetu dál.

Akci Klimatour podpořili také regionální výrobci s malou ukázkou svých produktů. V Mladoňovicích zajistilo občerstvení místní řeznictví a uzenářství Pavel Jordánek, představila se také firma na výrobu schodů SWN Moravia. V Domamili navštívil peloton cyklistů slavnou rodačku a spisovatelku Gabrielu Kopcovou a měl možnost se seznámit s její 99 letou maminkou, která setkání zpestřila osobními vzpomínkami na druhou světovou válku.

Akce se konala v rámci projektu Podpora čisté mobility v Kraji Vysočina spolufinancovaného Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

<xmp><body></xmp><xmp></body></html></xmp>-good luck-


welcome

Host: www.zdravykrajvysocina.cz
IP: 195.93.216.218
Your ip: 34.204.168.209