Podpora čisté mobility v Kraji Vysočina

Cílem projektu je zvýšit povědomí obyvatel Kraje Vysočina o problematice čisté mobility s cílem působit na změnu jejich chování v souladu s udržitelným rozvojem. Jednotlivé aktivity projektu seznámí širokou veřejnost s výhodami alternativních forem dopravy, např. veřejné hromadné dopravy, alternativních možností dopravy včetně nemotorové dopravy, a s přínosy navazujících opatření pro zlepšení životního prostředí v Kraji Vysočina.

Doba trvání: 1. 6. 2018 – 31. 10. 2019

 

Tisková zpráva - Evropský týden mobility na Vysočině

 

Kombinuj a jeď!

Letos v září proběhne už posedmnácté Evropský týden mobility. Motto letošního ročníku zní „Kombinuj a jeď!“ (v originále "Mix and move!"). Pod tímto heslem, které vyjadřuje kombinování dvou a více způsobů dopravy na cestách po městě, nabídnou města od 16. do 22. září 2018, občanům různé akce zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu, jako jsou cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem nebo akce na dětském dopravním hřišti.

„Kraj Vysočina se letos do kampaně Evropský týden mobility aktivně zapojí ve všech pěti okresních městech prezentací prostředků udržitelné mobility, které představí v rámci projektu Podpora čisté mobility v Kraji Vysočina,“ uvedl krajský radní a zároveň politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 Martin Hyský. Návštěvníci si budou moci prohlédnout a vyzkoušet elektrokoloběžky, elektrokola a mnoho dalšího.

Samotná města nabídnou během celého Evropského týdne mobility několik akcí. Například v Jihlavě se v pátek 21. 9. uskuteční Den bez aut nebo Cyklojízda pro dospělé i děti, v sobotu 22. 9. bude v Jihlavě MHD po celý den zdarma. Stejně tak Havlíčkův Brod bude mít ve dnech 22. - 24. 9. MHD zdarma. V Třebíči se 22. 9. bude závodit na kolech a kolečkách, město Žďár nad Sázavou nabídne 20. 9. bohatý odpolední program na náměstí a v Pelhřimově se 18. 9. budou v rámci Evropského týdne mobility konat cyklistické závody mládeže.

 

 

Havlíčkův Brod

Jihlava

Pelhřimov

Třebíč

 

Soutěž "Do práce na kole" proběhne na jaře v roce 2019. Cílem kampaně je prostřednictvím květnové soutěže motivovat co nejvíce lidí, aby jako dopravní prostředek po městě používali jízdní kolo či jinou bezmotorovou formu dopravy včetně běhu a chůze.

V červnu 2019 propojí peloton cyklistů základní a mateřské školy ve vybraných obcích Kraje Vysočina. Během zastávek budou přítomným žákům a obyvatelům obce prezentovány workshopy na téma udržitelná mobilita a propagovány všechny druhy udržitelné dopravy.